Jak już pewnie część z was wie, własnie wyszła pierwsza książka z moimi ilustracjami <3. Nie potrafię wam opisać jaka jestem z tego dumna, ale postaram się przybliżyć wam jak do tego doszło ; ).

Jak zaczęła się ta historia?

A zaczęła się tak, że to w zasadzie nie było moje zlecenie. Dostała je moja koleżanka po fachu Malwina Kuna Mieczkowska, tak się jednak złożyło, że nie do końca był to jej styl, a do tego była zawalona inną robotą. Zaproponowała więc wydawnictwu Kwiat Orientu abym to właśnie ja te ilustracje wykonała. Lekcja na przyszłość? Trzymajcie się ze swoimi kolegami po fachu ; ). Nie zawsze rozchodzi się o konkurencje, każdy ma swój styl, a rynek jest na tyle szeroki, że nie trzeba brać wszystkiego co nam w ręce wpadnie. Ja również niejednokrotnie oddawałam zlecenia innym grafikom ; ).

„Nadgodziny zagryzione kimchi” to książka Jerzego Nowińskiego, który po wielu latach pracy z Koreańczykami opisał swoje doświadczenia z azjatyckiej korporacji. Można wręcz powiedzieć, że jest to mini poradnik „jak przeżyć (lub nie) w koreańskim korpo”. Ciekawe? Jak dla mnie tak!

Co dalej?

Skontaktowało się ze mną wydawnictwo i w sumie bez zbędnych ceregieli dogadaliśmy wszystkie szczegóły i zabrałam się do pracy. Ilustracje miały pokazywać wstępy do rozdziałów, co dawało 8 ilustracji. Po otrzymaniu określonych fragmentów, których tyczyć się miały moje rysunki zabrałam się do roboty. Tak jak przy każdym innym projekcie jaki wykonuję, najpierw przesłałam kilka szkicowych propozycji, bo wybraniu jednej, tę właśnie wykańczałam.

No i tak przykładowo. Fragment książki:

Trzask twardego plastiku uderzającego o drewno – raz, szybkie dwa i trzy.
Stoję przy stole w całkowitym bezruchu i niczym zahipnotyzowany wlepiam wzrok w jeden malutki punkt. Ręce mam tak spocone, że co chwilę muszę wycierać je w spodnie, przy czym nie jest to łatwa operacja, bo wystarczy tylko chwila nieuwagi i możemy pożegnać się z zabawą. Tuż obok mnie stoi Marcin, wysoki szczupły, krótko ostrzyżony brunet, zwykle roześmiany, sypiący żartami na lewo i prawo, a teraz? Milczący posąg o zaciętym wyrazie twarzy.
W kuchni panuje takie napięcie, że nikt nie śmie odezwać się słowem. Aż trudno sobie wyobrazić, że jeszcze chwilę temu siedzieliśmy rozmawiając swobodnie przy kilku kubkach kawy.
Stuk!
Jestem zestresowany i naprawdę zaczynam się bać, że popełnię jakiś głupi błąd. Nie teraz, tylko nie teraz…
Podnoszę wzrok i widzę, że Łukasz z Michałem też nie wyglądają najlepiej. Obaj wiedzą, że to już prawie koniec, że za chwilę wszystko się rozstrzygnie. Tylko ile będzie to trwać, czy kilka sekund, czy może parę minut?
Trzask.
Przegrałem, przegraliśmy, a było już tak blisko. Wystarczył jeden, dosłownie jeden punkt więcej.  Ech… lekcja na dziś jest prosta: nadmiar filozofowania nie sprawdza się przy grze w piłkarzyki.

– Nareszcie koniec! – Radość w głosie Marcina nie do końca współgra z naszym wynikiem, ale odrobinę go rozumiem.
– Też miałem już dość. Dwadzieścia pięć minut na jedną partię to odrobinę za dużo, zwłaszcza w piątkowy wieczór.
– Dokładnie, dlatego bawcie się dobrze, ale ja spadam. I tak już od godziny powinienem być w domu.
– Nie narzekaj, prawie udało nam się wygrać. Zresztą zawsze możesz powiedzieć Kasi, że zatrzymali Cię Koreańczycy.
– Nie tym razem. Znikam i życzę wam miłego przesiadywania w firmie. A właśnie, ile jeszcze czasu zostało do wysłania raportu? Godzinka, dwie?
– Dwie… i na dodatek wygląda, że koczujemy tutaj zupełnie bez sensu – do rozmowy wtrącił się Łukasz.”

Ilustracja do tego fragmentu:

Kimchi ilustracja 1

I tak dalej i tak dalej ; ). Muszę przyznać, że w sumie poszło całkiem sprawnie. Mam nadzieję, że może ktoś z was się skusi na jej przeczytanie. Koniecznie dajcie mi znać co sądzicie!

NADGODZINY ZAGRYZIONE KIMCHI

Następna książka z moimi reniferkami już niedługo!

Linki lineczki:

Książka „NADGODZINY ZAGRYZIONE KIMCHI” do kupienia na stronie wydawnictwa, cena: 32 zł: http://sklep.kwiatyorientu.com/glowna/31-nadgodziny-zagryzione-kimchi-.html
Fan Page Malwiny aka Kuny: https://www.facebook.com/kuna.rysuje/
Strona wydawnictwa: http://kwiatyorientu.com/
Strona książki na Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/39669051-nadgodziny-zagryzione-kimchi
Mój profil jako ilustrator na Goodreads ; ): https://www.goodreads.com/author/show/17888336.Milena_Gorska

Pozdrowionka,
Smiley

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress