Mam wrażenie, że w Polsce w wielu miejscach napiwki dopiero raczkują. Ludzie nie są przyzwyczajeni do ich zostawiania, a przynajmniej nie tak wysokich i nie tak często jak robią tą ludzie w innych krajach. W USA dostaniecie napiwek nawet jeżeli rodzic kupi w waszej knajpie jedynie cole i czipsy dla dzieciaka. Nie będzie on wtedy duży, ale zawsze!
Czasami jednak klienci lubią nam zachodzić za skórę.

Praca za granicą a napiwek

Z tymi czerwonymi latarniami to się uśmiałam. Fakt faktem ‚Poland’ i ‚Holand’ (bo nie każdy mówi Netherlands) brzmią po angielsku podobnie ; ). Ale Pan był taki przekonany, że ma rację! Piękna sytuacja – nie do zapomnienia.

Napiwki – jak to z nimi jest?

Jako kelnerka często większość swojej pensji wyrabiałam na napiwkach. Żałowałam, że nie mam zrobionego jakiegoś kursu barmańskiego, bo barmani to dopiero napiwki zgarniali! Na własne oczy widziałam, jak jeden chłopak się chwalił, że na nocce zgarnął 1000$! Na jednej nocce! Tyle nie dostałam na żadnym paychecku (a te były wydawane co tydzień : )) . Z reguły więc każdy starał się być aż zbyt miły, aby klienci jak najwięcej zostawiali. Moim atutem było pochodzenie nie amerykańskie. Nutka współczucia i podziwu w opanowaniu języka działały cuda. Tym bardziej, że Polska jest wrzucana do jednego worka z Rosją i Ukrainą, więc mieli mnie ze bardzo biedną studentkę ledwo łączącą koniec z końcem. No cóż, trzeba korzystać z każdego ASA jakiego możemy z rękawa wyciągnąć.

Dla waszej informacji – nie zdziwcie się, ale za granicą napiwki są często automatycznie doliczane do rachunków. Tam gdzie ja pracowałam akurat tak nie było, ale jest to normalnie stosowana praktyka. Jest odgórnie ustalony procent od całej kwoty jaki powinno sie zostawić obsłudze i tyle jest doliczane. Wbrew pozorom jest to często bardziej upierdliwy zabieg dla kelnerów. Napiwek klient i tak by zostawił, ale jak jest na rachunku, dostaniesz go razem z paycheckiem z odjętymi podatkami. Na koniec shiftu u nas wypełniało się specjalny druczek na którym deklarowało się ilość napiwków jakie się danego dnia dostało i stosownie od tego odciągali ci podatek od pensji. Oczywiście większość wpisywała jakieś kwoty rzędu 5-10$.

Pozdrowionka,
Smiley

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress